Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 AI PC - 14.0" WUXGA / Ultra 5 225U / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / AI Boost Up to 12 TOPS / Win 11 Pro / Arabic/English / 3YW / Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPT14G6-U5151203
- Availability: In Stock
Three Years Brand Warranty
KWD 435.900
KWD 390.900
-11%
×
4 payments KWD 97.725/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 AI PC - 14.0" WUXGA / Ultra 5 225U / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / AI Boost Up to 12 TOPS / Win 11 Pro / Arabic/English / 3YW / Black - Laptop
KWD 435.900
KWD 390.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 AI PC |
| AI PC Category | AI PC |
| Processor |
Intel® Core™ Ultra 5 225U P-Core 1.50GHz, E-Core 1.30GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 10 E-Cores) 12-Cores, Up to P-Core 4.80GHz, E-Core 3.80GHz) Processor |
| Memory Installed | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-Glare, 45% NTSC, 60Hz, DBEF5 |
| Multi-Touch | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (OEM) |
| NPU |
Integrated Intel® AI Boost, up to 12 TOPS
|
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 Codec, Stereo Speakers, 2W x2, Dolby® Audio™ |
| Webcam | 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Keyboard | Arabic/English, Backlit, 6-Row, Spill-Resistant, Multimedia Fn Keys, Copilot key |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Glass-Like Mylar® Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) AC adapter, supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | 52.5Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge |
| Dimensions (W x D x H) | 315.9 x 223.7 x 10.9/16.13 (front/rear), 21.8 (maximum) mm |
| Weight | 1.46 kg |
| Remark | This Product is Upgraded from the Manufacturers Specification |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.