Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 - 14" WUXGA Touch / Ultra 7 265U / vPro / 64GB / 2TB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPX1CG13-U7VP6213
- Availability: Sold out
Three Years Brand Warranty
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 265U P-Core 2.10GHz, E-Core 1.70GHz 12M Cache ((2P + 8E + 2LPE) 12-Cores, Up to P-Core 5.30GHz, E-Core 4.20GHz) Processor |
| System Management | Intel vPro Enterprise |
| AI PC Category | AI PC |
| Memory Installed | 64GB LPDDR5X-8533MT/s (Soldered) |
| Hard Drive | 2TB SSD M.2 2280 SSD |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-glare, 60Hz, Low Power |
| Touchscreen | Touch |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Webcam | 1080P FHD RGB+IR |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 7 BE201 2x2 BE vPro® & Bluetooth® 5.4 |
| Fingerprint Reader | Fingerprint Reader |
| Keyboard | Arabic/English, LED Backlight |
| Power Adapter | 65W USB-C AC Adapter – UK |
| Dimensions (W x D x H) | 312.80 x 214.75 x 8.38/14.77 (front/rear), 17.95 (maximum) mm |
| Weight | 1.6 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.