Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Copilot+ PC - 14" WUXGA Multi-Touch / Ultra 7 258V / 32GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / AI Boost Up to 47 TOPS / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English / Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 21NS013EGR
- Availability: In Stock
Three Years Brand Warranty
KWD 779.900
×
4 payments KWD 194.975/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Copilot+ PC - 14" WUXGA Multi-Touch / Ultra 7 258V / 32GB / 1TB (NVMe M.2 SSD) / AI Boost Up to 47 TOPS / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English / Black - Laptop
KWD 779.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition Copilot+ PC |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 258V P-Core 3.70GHz, E-Core 2.20GHz 12M Cache ((4P + 4LPE) 8-Cores, Up to P-Core 4.80GHz, E-Core 3.70GHz) Processor |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| NPU |
Integrated Intel® AI Boost, up to 47 TOPS
|
| Memory Installed | 32GB Soldered LPDDR5x-8533, MoP Memory |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0 |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 500nits Anti-glare, 100% sRGB, 60Hz, Low Power, Touch |
| Touchscreen | On-cell, 10-point Multi-touch |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Integrated Intel® Arc™ Graphics 140V |
| Audio | Models with V series processor: High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC713 codec, Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos®, 2x, 360° |
| Webcam | FHD 1080p + IR Discrete with Privacy Shutter |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 7 BE201, 802.11be 2x2 + BT5.4 |
| Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On, 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, in Keyboard Key |
| Keyboard | Arabic/English, 6-row, spill-resistant, air intake design, multimedia Fn keys, Copilot key, LED Backlight |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 65W USB-C® slim GaN (3-pin) AC adapter, supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | 57Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge |
| Dimensions (W x D x H) | 312.80 x 214.75 x 8.38/14.77 (front/rear), 17.95 (maximum) mm |
| Weight | 1 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.