Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 - 14.0" WUXGA Multi-Touch / i7 / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English / Storm Grey - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: LTPX1YG8A-715103
- Availability: Sold out
Three Years Brand Warranty
KWD 776.700
KWD 699.000
-11%
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 |
| Processor | Intel® Core™ i7-1355U P-Core 1.70GHz, E-Core 1.20GHz 12M Cache ((2 P-Cores + 8 E-Cores) 10-Cores, Up to P-Core 5.00GHz, E-Core 3.70GHz) Processor |
| Memory Installed | 16GB Soldered LPDDR5-6400 |
| Hard Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 Performance NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Display | 14.0" WUXGA (1920 x 1200) IPS, 400nits Brightness, Anti-Reflection Anti-Smudge Surface, 16:10 Aspect Ratio, 1000:1 Contrast Ratio, 100% sRGB Color Gamut, 170° Viewing Angle, Low Power, Eyesafe® Certified 2.0 |
| Touchscreen | OGS (One Glass Solution) Multi-Touch, Supports 10-Point Touch |
| Multi-Mode | Laptop, Tent, Stand, and Tablet Modes Supported by 360° Hinge |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed). The Operating System on this Laptop can be Downgraded to Windows® 10 Professional. |
| Graphics | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306 Codec, Stereo Speakers, 2W x2 Woofers and 0.8W x2 Tweeters, Dolby® Atmos®, Quad-Microphone Array, 360° Far-Field, Dolby Voice |
| Webcam | FHD 1080p + IR Hybrid, with Privacy Shutter, Fixed Focus |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 Wi-Fi® + Bluetooth® 5.1 |
| WWAN | Wireless WAN Upgradable to 4G or 5G |
| Color | Storm Grey |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 2x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (Support Data Transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort™ 1.4a), 1x HDMI® 2.1 Up to 4K/60Hz, 1x Nano-SIM Card Slot, 1x Headphone/Microphone Combo Jack (3.5mm) |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style Fingerprint Reader in Power Button, Match-on-Chip |
| Pen | Lenovo® Integrated Pen, with Built-In Rechargeable Battery, 4096 Levels of Pressure Sensitivity, On-Board Garaged and Rechargeable |
| Keyboard | Arabic/English, 6-Row, Spill-Resistant, Air Intake Design, Multimedia Fn Keys with Unified Communications Controls, LED Backlight |
| UltraNav™ | TrackPoint® Pointing Device and Glass Surface Multi-Touch Touchpad |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG Certified, FIPS 140-2 Certified |
| Power Adapter | 65W USB-C Slim (3-pin) AC Adapter, Supports PD 3.0, 100-240V, 50-60Hz |
| Battery | Integrated Li-Polymer 57Wh Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 315 x 223 x 16 mm |
| Weight | 1.4 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.