Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 2 - 12.3" FHD+ Multi-Touch / Ultra 7 164U / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English / Black - Laptop
View more Lenovo products
- SKU: 21LK0016GR
- ⛟ Estimated By: Two Weeks
Three Years Brand Warranty
KWD 635.000
×
4 payments KWD 158.75/mo
No interest. No fees.
How it works
- 1Choose your preferred installment provider (Tabby, Deema, or Taly) at checkout
- 2Enter your information and add your debit or credit card
- 3Depending on your plan, you may or may not make a down payment
- 4We'll send you a reminder when your next payment is due
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 2 - 12.3" FHD+ Multi-Touch / Ultra 7 164U / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / 3YW / Arabic/English / Black - Laptop
KWD 635.000
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 2 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 164U 12M Cache, 12-Cores, Processor |
| Memory Installed | 16GB Soldered LPDDR5X-6400 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe® Opal 2.0 |
| Optical Drive | None |
| Display | 12.3" FHD+ (1920x1280) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge, 100% sRGB, Lower Power, Touch |
| Multi-Touch | GMF / GF2, 10-point Multi-touch |
| Pen | Lenovo® Digital Pen |
| Operating System | Microsoft Windows 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3306-CG codec, Stereo speakers, 1W x2, Dolby Audio™ |
| Webcam | Front 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter / Rear 8.0MP |
| Network Interface | None |
| Wireless | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Color | Black |
| Ports | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x USB-C (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Pogo pin connector (8-point) |
| Fingerprint Reader | Yes, Touch Style, Match-on-Chip, on Keyboard |
| Keyboard | Arabic/English, Lenovo ThinkPad X12 Detachable Gen 2 Folio Keyboard, Backlight |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Power Adapter | 65W USB-C® Slim (3-pin) |
| Battery | Integrated Li-Polymer 42Wh (4-Cell) Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 283.3 x 208.1 x 14.5 mm |
| Weight | 1.1 Kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.