Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 - Ultra 9 285K 5.7GHz / 24-Cores / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / (750W) / 3YW - Workstation
View more Lenovo products
- SKU: 30HTS02500
- Availability: In Stock
Three Years Brand Warranty
KWD 649.900
KWD 519.900
-21%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 - Ultra 9 285K 5.7GHz / 24-Cores / 16GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / Win 11 Pro / (750W) / 3YW - Workstation
KWD 649.900
KWD 519.900
Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 285K P-Core 3.7GHz, E-Core 3.2GHz 36M Cache ((8 P-Cores + 16 E-Cores) 24-Cores, Up to P-Core 5.70GHz, E-Core 4.60GHz) Processor |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Internal Drive | 512GB (NVMe M.2 SSD) |
| Optical Drive | None |
| Operating System | Microsoft Windows® 11 Professional (Pre-Installed) |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC623-CG codec |
| Ports |
Front Ports: 1x USB-C® (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), data transfer only, 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microphone (3.5mm) Rear Ports: 2x USB-A (Hi-Speed USB / USB 2.0), 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), one supports Smart Power On, 1x HDMI® 2.1 TMDS, 2x DisplayPort™ 1.4, 1x Ethernet (GbE RJ-45), 1x line-out (3.5mm) |
| Keyboard | English/Arabic, Lenovo USB Keyboard |
| Pointing Device | Lenovo USB Mouse |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Power | 750W Platinum Fixed |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 370 x 415 mm |
| Weight | 14.38 kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.