Sale
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkStation P3 Tower - i9-14900K 3.2GHz / 24-Cores / 128GB / 512GB (NVMe M.2 SSD) / PNY GeForce RTX 5060 8GB / DOS (Without OS) / (500W) / 3YW - Workstation
View more Lenovo products
- SKU: LTP3T-i9125125683
- Availability: In Stock
Three Years Brand Warranty
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkStation P3 Tower |
| Processor | Intel® Core™ i9-14900K P-Core 3.2GHz, E-Core 2.4GHz 36M Cache ((8 P-Cores + 16 E-Cores) 24-Cores, Up to P-Core 5.60GHz, E-Core 4.40GHz) Processor |
| Memory | 128GB UDIMM DDR5 |
| Internal Drive | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 Performance NVMe® Opal |
| Optical Drive | None |
| Operating System | DOS (Without OS). This is a DOS-based desktop. It requires the Separate Purchase and Installation of Operating System Software (like Windows® 11 Pro). |
| PCIe NVMe Controller | Integrated NVMe® Controller |
| SATA Controller | Onboard Intel® RSTe SATA RAID |
| Graphics | PNY GeForce RTX 5060 8GB Graphics |
| Audio | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC897Q-CG codec, Single Speaker, 2W x1 |
| Media Card Reader | SD Card Reader |
| Ports | Front Ports: 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Data Transfer Only, 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 2x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), 1x headphone / microphone combo jack (3.5mm), Rear Ports: 4x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), One Supports Smart Power On, 1x HDMI® 2.1 TMDS, 2x DisplayPort™ 1.4, 1x Ethernet (RJ-45), 1x line-out (3.5mm) |
| Keyboard | English/Arabic, Lenovo USB Traditional Keyboard |
| Pointing Device | Lenovo USB Calliope Mouse |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Power | 500W Platinum Fixed |
| Dimensions (W x D x H) | 180 x 370 x 415 mm |
| Weight | 13.61 kg |
| Warranty | Three Years |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.