Sold out
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Free Delivery
Use code FREEDEL
Offers
Store pick up available
Best Seller
Selling out fast
Lenovo ThinkSystem ST50 V2 - Xeon-3.10GHz / 4-Cores / 8GB / 2x 1TB / 1x 500Watts / Tower
View more Lenovo products
- SKU: ST50V2-821
- Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 270.600
KWD 230.000
-16%
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.


Specifications
| Brand | Lenovo |
| Model | Lenovo ThinkSystem ST50 V2 Server |
| Form Factor | Tower |
| Processor Support | One Processor |
| Processor Installed | One |
| Processor Type | Intel® Xeon® E-2324G 3.10GHz 8M Cache (4-Cores, Up to 4.60GHz) Processor |
| Chipset | Intel® C256 |
| Memory Installed | 8GB DDR4 |
| Memory Slots | Four DIMM Sockets Supporting Lenovo TruDDR4 DIMMs at 3200 MHz, Support ECC UDIMMs |
| Hard Drive Installed | 2x 1TB 3.5-inch Non-Hot Swap (NHS) Hard Drive |
| RAID Controller Card | Onboard 6 Gb SATA Controller, Supporting Intel RSTe Software RAID (RAID 0, 1, 5) |
| Network Interface | One Integrated Gigabit Ethernet 1000BASE-T Port (RJ-45) Using Intel I219-LM Controller |
| PCI Expansion Slots | Three PCIe Slots: Slot 1: PCIe 4.0 x16 Full-Height Half-Length (FHHL), Slot 2: PCIe 3.0 x1 FHHL, Slot 3: PCIe 3.0 x4 (Physical Connector is x16) FHHL |
| Ports | Rear Ports: 4x USB Ports (All USB 3.2 G1 (5Gbps)), 2x DisplayPort Video Ports, 1x RJ-45 Gigabit Ethernet Port, 1x Serial Port, 1x Audio Line-Out Port |
| Power Supply Supported | One |
| Power Supply Installed | 1x 500 Watts 80 PLUS Platinum Power Supply |
| Operating Systems (OS) Supported | Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux, VMware ESXi |
| Dimensions (W x D x H) | 170 x 316 x 376 mm |
| Weight | 9.5 Kg |
| Warranty | One Year |
Additional Description
- Choosing a selection results in a full page refresh.