Samsung QA55S90FAUXZN Smart TV - 55" OLED / 4K / USB / HDMI / Ethernet / Graphite Black
View more Samsung products
  • SKU: QA55S90FAUXZN
  • Availability: Sold out
One Year Brand Warranty
KWD 594.880
KWD 499.900
-16%
 per
×
Get more time to pay
Split your purchase in up to 4 payments
4 payments KWD 124.975/mo
No interest. No fees.
Trusted by millions
Over 20 million shoppers discover products and pay their way with Tabby
Shop with confidence using secure payment options
Buyer protection is included with every purchase
⚠️ At the time of delivery/pickup, presenting a valid Civil ID is mandatory.
product_page_offer_logo OFFERS
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your Ooredoo Nojoom points for extra discount.
GET EXTRA DISCOUNT
Redeem your stc qitaf points for extra discount.
Promo-brand
Promo-brand
  • Display: 55-inch OLED
  • Resolution: 3,840 x 2,160
  • Connectivity: 4 x HDMI, 2 x USB, 1 x Ethernet
  • View full details
    Specifications
    Brand Samsung
    Model Samsung QA55S90FAUXZN
    Screen Size 55-inch OLED
    Resolution 3,840 x 2,160
    Refresh Rate 100Hz (Up to 144Hz)
    Power Supply AC100-240V~ 50/60Hz
    Power Consumption 320W
    Bluetooth Bluetooth Version 5.3
    Video Picture Engine NQ4 AI Gen3 Processor
    Video HDR (High Dynamic Range) OLED HDR+
    Video Contrast Self-illuminating pixels
    Video Features HDR 10+, HLG (Hybrid Log Gamma), Self-illuminating pixels, Ultra Viewing Angle, Real Depth Enhancer, Motion Xcelerator 144Hz, Film Mode, AI Motion Enhancer Pro, 4K AI Upscaling, Filmmaker Mode (FMM), Color Booster Pro, Auto HDR Remastering Pro, Eye Comfort Mode
    Audio Sound Output 40W
    Operating System Tizen™ Smart TV
    Digital Broadcasting DVB-T2CS2
    VESA Spec 300 x 200 mm
    Design LaserSlim Design, 4 Bezel-less, Simple Plus Blade
    Additional Features EPG, Extended PVR, Local Languages, IP Control
    Dimension 1225.4 x 708.6 x 39.9 mm